Update s pořadovým číslem 0.54 se dočkal svého vydání na stabilní větev. Během času, který strávil na experimentálních serverech, jsme měli možnost setkat se s velice zajímavým obsahem. Jaké otestované mechaniky a předměty budeme moci objevovat tento měsíc?

Uživatelské rozhraní

Uživatelské rozhraní bylo doposud velice jednoduché a plynulostí zrovna neoplývalo. Update 0.54 – na experimentální verzi – přinesl jeho nový koncept, který by měl tento problém vyřešit. Jednalo se teprve o počáteční implementaci celého systému, která se nakonec až ke stable nedostala, ale postupem času se jistě objeví na všech hráčských obrazovkách.

Efekty prostředí

Do Standalone se postupně vracejí artefakty z DayZ modu. Tentokráte se budeme moci setkat s novými efekty prostředí v podobě padajícího listí a různého hmyzu, poletujícího vzduchem. Ač se může toto drobné vylepšení zdát nepodstatné, svůj přínos má především pro dokreslení atmosféry Chernaruského pozdního podzimu. A právě tyto detaily jsou to, co dělá DayZ výjimečným.

Vozidla

Ve hře je momentálně přítomno pouze jedno vozidlo – notoricky známá V3S – ovšem rozruch okolo něj stále neutichá. Prototyp manuální převodovky si v tomto updatu nevyzkoušíme, čeho jsme se ale dočkali, je slibovaná hromadná přeprava. Na spawnech totiž můžete s trochou štěstí nalézt V3Sku vybavenou korbou, na kterou se dohromady poskládá až osm přeživších.

Animace

Animátoři neustále pracují na nových a hezky vypadajících animací. V 0.54ce si budete moci s přáteli navzájem salutovat nebo po náročném dni společně relaxovat posezením u ohně.

Crafting a předměty

Hráčům se znovu otevřely další možnosti výroby vlastních předmětů, usnadňující jim přežití. Z vyčiněné kůže lze mimo různé druhy oblečení ušít také čutoru, což umožňuje zbavit se závislosti na rabování měst. Z přírodních zdrojů to zdaleka není vše. Ze zvěře lze v novém updatu získat suroviny jako například kosti, použitelné k výrobě šípů s kostěnými hroty či háčku. Nejzajímavějším předmětem, který v nové verzi vyrobíme, je ale bezesporu improvizovaný tlumič z PET lahve a lepící pásky. Funguje podobně jako tlumiče vojenské, ovšem spolehnout se na něj můžeme jen několikrát. Poté se nenávratně zničí. Ale na kus plastu to není vůbec špatné.

Mnoho rozruchu vyvolala modulární balistická vesta, ke které lze připnout sumky a pouzdro na pistoli. Všem předmětům ve hře navíc byla přiřazena patřičná váha. Že bychom se mohli brzo dočkat plnohodnotného váhového systému?

Vaření

Poslední dobou se vývojáři zaměřují na úpravy a předělání systému vaření. Neustále se mění mechaniky a jejich nastavení. Příprava pokrmů je tak čím dál tím složitější a záživnější. Kromě úpravy vlastností ohniště a dalších změn v počtu slotů hrnce (ten má nyní 4 sloty) se konečně dočkáváme funkčního plynového vařiče! Funguje podobně jako ohniště – vydává teplo, můžete se u něj zahřát nebo opéct pár steaků.

Zvěř

Zvěř nám v DayZ poskytuje mnoho důležitých surovin. Ať už se jedná o jídlo, či prostředky pro výrobu různého vybavení. V aktuální verzi stabilní větve 0.54 získáme po vyvržení zvěře kromě již zmiňovaných kostí také kousek sádla. Ten pravděpodobně využijeme později, s dalším rozšířením mechanik vaření. Po lehké ochutnávce z updatu 0.53 se na stable také objevila nová zvířecí inteligence!

Zbraně

K rozmanité paletě zbraní přibyl další zajímavý kousek. Jedná se o malorážovou opakovačku FN Trumpet. Je to decentní zbraň, která vzhledem k využívané ráži neoplývá nikterak ohromujícím ranivým účinkem, ale její výhody jsou jiné. Jako první a prozatím jedinou zbraň lze FN Trumpet rozložit na části, jednoduše ukrýt do inventáře a v případě potřeby znovu poskládat. Také disponuje jakýmsi trubkovým zásobníkem uloženým pod hlavní o kapacitě jedenácti nábojnic!

Abychom se nezaměřili pouze na „Trumpet“, samopal MP5-K lze nyní vybavit novým příslušenstvím v podobě speciálního kompenzátoru MP5ce přímo na míru a předpažbím s R.I.S. lištou.

Mapa

Ani samotná Chernarus neušla pozornosti uměleckého týmu. Její podoba se neustále mění. Tento update se můžeme těšit především na obměněný komplex lomu ve městě Solnichniy, zcela nové okolí Černého jezera (“Black Lake”) a vesničky Bor nebo upravený štít vrcholu Pik Kozlova, tyčící se nedaleko města Elektrozavodsk. Zapomenout nemůžeme ani na místní ikonu mezi zříceninami – Devil’s Castle, který se dočkal lehkého přepracování (včetně svého okolí).

Previous Image
Next Image

info heading

info content