Vánoce jsou za dveřmi a pro vášnivé hráče DayZ je připravena další sada novinek k vyzkoušení. Na stable se totiž v minulých dnech dostal poslední update tohoto roku, verze 0.52. Zaznamenané počáteční obtíže s databází jsou již zažehnány a my se můžeme pustit do ničím nerušeného vánočního hraní. Čím nám ho vývojáři zpříjemnili nyní? Pojďme si to v rychlosti shrnout.

Vozidla

Samozřejmě, množství úprav se týká (prozatím jediného) transportního prostředku v Chernarusi. V3Ska se dočkala změn v podobě přelakování karosérie různými druhy barev, nového a vydařeného interiéru s konečně čitelnými ukazateli na palubní desce, nových animací nastupování a vystupování z vozu, u kterých již je nutností mít otevřené dveře. Byl také upraven její spawn, takže oproti 0.51 budeme muset o trochu více hledat.

Sebevražda

Novou a očekávanou mechanikou, která se představila spolu s updatem 0.52 je sebevražda. Doposud byla tato možnost postrádána především, pokud se přeživší ocitli v bezvýchodných situacích z různých příčin. Nyní jim tedy vývojáři nabídli možnost úniku, ovšem za cenu jejich života. Dobře ji tedy zvažte, velmi pravděpodobně to bude poslední rozhodnutí vaší aktuální herní postavy!

Oděvy

Bez povšimnutí nezůstala ani u tato kategorie. Nejvíce narážek způsobí jisto jistě nové ženské ošacení, prozatím pouze v podobě šatů. V souvislosti s vánočními svátky si pro nás vývojáři připravili ozdobené vánoční stromečky, pod kterými leží opravdu roztomilí medvídci (nevinně ukrývající munici, tlumiče a vůbec zásoby všeho druhu). Pro ortodoxní zastánce oblékání je připravený nový vězeňský mundůr, zelené záchranářské kalhoty, kompletní hejkal, vlněná bunda a další. Po krátké pomlce se do hry vrátila poněkud bezvýznamná Anti-Stab vesta.

Další mechaniky

Z ostatních důležitých mechanik, které nově přibyly patří možnost použít puškohled, či jinou optiku namísto dalekohledu, aniž byste ho museli připevnit ke zbrani. Dalekohled tím sice stoprocentně nenahradíte, ale pořád je to lepší než prozkoumávat vzdálené okolí pouze za pomoci vlastních očí.

Funkce vaření se rozrostla o nový předmět „cooking tripod“, určený pro zavěšení hrnce nad ohněm. Přibylo nové gesto „srdíčko“, výstižně nahrazující gesto zdviženého prostředníčku. Očekávaný návrat do hry se konal u tlumičů hluku, které již neplní pouze estetickou funkci. Tlumiče, jak již bylo zmíněno, lze nalézt mimo jiné schované pod vánočními stromečky, ukryté v plyšácích.

Nakonec se sluší zmínit rozšířené možnosti zahradnictví. Dle dřívějších zpráv od vývojářů, jsme se dočkali možnosti pěstovat rostlin i jinde než ve sklenících. Stačí si vykopat „políčko“ o rozměrech 3×3, kdekoli se vám zamane. Přidány byly dýňová semínka, spolu s novou mechanikou získávání semínek přímo z plodin.

Předměty

Několik předmětů se dočkalo pouze nového vzhledu, jiné byly přidány zcela nově. Vyzdvihnout musíme zejména motorovou pilu, na kterou se jistě mnoho hráčů těšilo. Jak by přeci tato ikona zombie tématiky mohla v DayZ chybět, že? Rodina chladných zbraní se po tomto updatu rozrostla dále o hokejky, sekáčky, lovecké nože a středověký meč. Návrat kromě tlumičů hlásí taktéž bipod ATLAS.

Mapa

Chernarus se od předchozí aktualizace znovu trochu pozměnila. Při bloumání mapou můžeme nově narazit na vesnice Kamensk, Stary Yar, Krasnoe, Ratnoe, Polesovo, a Zaprudnoe nalézající se v severních oblastech mapy povětšinou poblíž měst Novaya Petrovka a Severograd. Pozornost byla taktéž věnována loukám a farmám podél Grishina a Severgina. Přidané byly i dvě nové unikátní lokace „Lysaya Gora“ a „Grozovie doly“, další byly pouze upraveny (důlní komplex vedle Kamensku, doly rozkládající se nad Severogradem).