Máme za sebou první rok existence. Od založení projektu DayZ Standalone (CZ/SK) uplynul již jeden rok. Jeden naprosto úžasný rok, ve kterém jsme společně s vámi, fanoušky DayZ, dokázali vybudovat vynikající, vzájemně se podporující komunitu, složenou z českých a slovenských hráčů.

Velmi rád bych využil tohoto významného výročí a podělil se s vámi o vzpomínky na klíčové události a úspěchy z uplynulého roku. Pojďme si je tedy jednotlivě přiblížit.

Facebook

Kolébka celého projektu. Facebook pro nás byl a stále je, skvělým způsobem, jak s komunitou zůstat ve spojení a poskytovat hráčům čerstvé novinky a důležité informace.

Několik dní po vydání alfy jsem projížděl facebook a hledal nějaké české stránky nebo skupinu. Většinu toho, co jsem našel bylo spíše ještě z módu. No a tak že si s klukama založíme vlastní skupinu … prostě jen tak, for fun.

O její historii a vývoji by se dalo opravdu dlouze povídat. Udržovat skupinu aktivní je časově velmi náročné a bez (takřka nikdy nespících) adminů by to nešlo. Nejvíce jsme však rádi za tamní komunitu a přátelskou atmosféru, kterou fanoušci vytvářejí.

Teamspeak

Server jsme dříve používali spíše pro osobní účely, ale s příchodem skupiny nás napadlo, že bude mnohem zajímavější ho otevřít a zpřístupnit právě pro vás. Přibližně v polovině roku se vyskytly nemilé problémy ohledně hostingu a server se musel vypořádávat s poměrně častými výpadky po dobu dvou až třech týdnů, čímž jeho návštěvnost výrazně poklesla. Avšak, od té doby se situace zlepšila a nyní ho rádi označujeme slovem “komunitní”. Proč komunitní? Protože velká část komunity se schází právě zde. Zvláště ti, kteří by si rádi s někým zahráli, ale nemají s kým, a nebo jsou ve hře čerstvými nováčky. Na serveru naleznete mnoho veřejných i soukromých místností. Server navštěvují nejrůznější klany, streameři, ale i hráči jiných her, pro které je zde také dostatek místa.

THUMB_DayZ_CZ_002

Web | Forum

Čím více jsme se snažili skupinu rozvíjet a sdílet do ní novinky o vývoji, o to více jsme si museli udržovat přehled, jak si hra stojí. Po čase nás napadlo, že by bylo lepší tyto informace ukládat na nějaké trvalejší místo, než je facebook.

Hlavně ať je ten web co nejjednodušší. Nic zbytečně přeplácanýho …

Mnozí z vás si jistě pamatují první verzi webu, tedy šablonu, kterou jsme dříve používali. Ačkoliv grafika nebyla zas tak špatná, postupem času a s přibývajícími články se web rozšiřoval a my tak trochu pohořeli na jeho jednoduchosti, o kterou nám šlo především. Chtěli jsme přidávat další a další funkce, ale už nebylo kam. Nafukovali jsme balónek, jenž byl těsně před prasknutím. Proto jsme od října loňského roku začali pracovat na novém provedení a dali webovým stránkám zcela novou tvář. Jistě nás čeká ještě mnoho úprav a korekcí, ovšem nezapomínáme na ně a postupně se jim věnujeme.

Součástí webu je také diskusní forum. Mezi jeho přednosti patří hlavně rozpiska českých a slovenských klanů nebo hráčů, hledající další spoluhráče.

THUMB_DayZ_CZ_005

Herní servery

Velkým krokem vpřed, bylo zrození myšlenky vlastního serveru. Nejprve jsme zjišťovali, zda by byl vůbec o server zájem. Po ozvěně kladných ohlasů, začali jsme vymýšlet způsob, jak server dlouhodobě financovat a udržet v chodu …

… a co kdybychom požádali o podporu fanoušky?

A tak jsme zřídili transparentní účet a základní platební systém. Od té doby úspěšně provozujeme několik, stále se rozrůstajících komunitních serverů, jejichž nastavení uzpůsobujeme převážně podle požadavků a přání samotných hráčů. S rozšiřujícími se admin tools, máme také možnost, vytvářet zajímavé herní zázemí a nabídnout tak kvalitní server s aktivní technickou podporou.

Komunitní akce a srazy

V rámci chotěbořského Festivalu Fantazie a následně i pražského Advíku, jsme uspořádali dvě přednášky, jejichž předmětem bylo představení hry a zároveň i našeho projektu. Byla to pro nás skvělá zkušenost a v blízké době si ji rozhodně chceme zopakovat.

Nesmíme zapomenout ani na velmi vydařené LAN Party ve SkillZone. Zvláště na poslední lanku dorazili lidé, takřka ze všech koutů republiky.

Bez povšimnutí nezůstal ani For Games, u kterého jsme využili příležitosti a i tam uspořádali mini sraz, zakončený v pražské kavárně Geekárna.

THUMB_DayZ_CZ_011

Soutěže

Od samého počátku projektu pořádáme pravidelné soutěže. Po celý rok jsme rozdávali spoustu skvělých cen, jako jsou herní klíče, námi vyrobené speciální přívěsky DayZ a dokonce i pár moc pěkných kousků oblečení obchodu Gamlery – Oblečení a doplňky s herní tématikou.

Ani tuto tradici nehodláme přerušit!

THUMB_DayZ_CZ_004

Studio tour

V listopadu jsme si udělali ne-malý výlet. Navštívili jsme kanceláře Bohemky, konkrétně studio tvůrců DayZ, na pražském Smíchově. Podstoupili jsme vynikající exkurzi, při níž jsme měli možnost osobně se setkat a seznámit s těmi, kdo stojí za vývojem hry a jejími úspěchy.

Děkujeme Petr Nespesny a Eugen Harton, za úžasný a nezapomenutelný zážitek a celému studiu přejeme mnoho štěstí.

THUMB_DayZ_CZ_013
Redakce

Nejen redaktoři, ale celý tým se velmi usilovně snaží projekt posouvat a aktivně ho budovat. Obsah i struktura článků se od našich začátků velmi zlepšily a nyní už se nezaměřujeme jen na typické překlady, ale i na vlastní kreativní tvorbu.

Závěrem

Tak to by bylo stručné shrnutí našeho prvního roku. Myslím, že je za námi vidět úctyhodný kus práce a doufám, že tento rok bude minimálně tak úspěšný, jako ten minulý. Máme rozpracovaných několik zajímavých projektových konceptů, které chceme v tomto roce uskutečnit. Rozhodně je se na co těšit!

Děkujeme všem, kteří nás podporují a všem, kdo jste součástí této skvělé komunity. Děkujeme vám, pravidelným i nepravidelným čtenářům za to, že naše stránky navštěvujete, a že naše články čtete. Váš zájem je pro nás tou největší motivací a dodává nám energii, která nás pohání vpřed.

 

REDAKCE_Spyder_01Michal Vesecký | Spyder | Team builder

Ten rok strašně rychle utekl a ani se mi nechce věřit, jak daleko jsme to dotáhli. Občas je to opravdu psychicky náročné, ale podařilo se mi dát dohromady skvělý tým lidí, kteří jsou ochotni pro vás fanoušky pracovat a psát dnem i nocí. Celý tým dayz-sa.cz má můj velký obdiv. Děkuji.

 
 

REDAKCE_DeadBoy_03Jakub Pitrman | DeadBoy | Community manager

Tento projekt se pro mě stal něčím, co mě opravdu naplňuje. Nejen že mi umožnil plně realizovat své sny a cíle, ale i dále se rozvíjet a sbírat zajímavé zkušenosti. Jsem velmi rád za kolektiv schopných a cílevědomých lidí, který mě obklopuje a těším se na další společné výzvy.

 

REDAKCE_Dark_04Matěj Kořenský | Dark | IT manager

Živě si vybavuji, jak jsme před rokem spouštěli první server. Z počátku byla jeho návštěvnost menší a nikdo nedoufal, že to někam povede. V průběhu roku se z našich serverů staly “komunitní” a když se někde objevily výrazy jako “komunitní server” nebo “regular”, všichni okamžitě věděli oč jde. Servery se v průběhu roku potýkaly s velkými problémy ohledně financování, ale s příchodem privátních serverů, vše nabralo obrátky a situace se otočila. Nyní provozujeme čtyři herní servery + jeden klanový. Momentálně se naše servery drží v top 20 a fronta na připojení je větší, jak fronta na banány za minulého režimu.

 

REDAKCE_Tomas_01Tomáš Gaisler | Tomas | Server admin

Před rokem jsem si řekl “hele dobrá hra a česká”, a tak jsem začal shánět informace a mimo jiné narazil na FB skupinu dayz-sa.cz. Z počátku jsem to bral jako relax od všedního života. Až do chvíle, kdy mě oslovil Dark. Někdy si říkám, proč jsem na to přistoupil, je to jako druhá práce, ale rozhodně toho nelituji a je to pro mě zajímavá životní zkušenost. Těším se na další výzvy v dayz-sa.cz teamu a do dalšího roku, jedině se správným poměrem stran.

 

REDAKCE_Alko_01

Miroslav Bláha | Alko | Editor-in-chief

Do projektu dayz-sa.cz jsem se rozhodl zapojit teprve před půl rokem. Lákala mě myšlenka vyzkoušet si práci redaktora, na těch nejlepších českých informačních stránkách o hře, kterou prostě miluji. Časem se z mého snažení stal tak trochu i závazek, ovšem kdybych měl tu možnost, rozhodnout se před půl rokem jinak … neměnil bych!

 

Statistiky projektu za rok 2014
 • Facebook skupina 5.000 členů
 • Facebook skupina 220 zabanovaných
 • Facebook skupina 4.200 nahraných fotek
 • Teamspeak průměrně online 250 uživatelů
 • Teamspeak 380 místností
 • Teamspeak 25 klanů
 • YouTube 275 followers
 • Web 115 článků
 • Web 1050 registrovaných
 • Web 300 komentářů
 • Web 260.000 návštěv
 • Web 70.000 unikátních návštěvníků
 • Web 675.000 zobrazení
 • Forum 1.000 registrovaných
 • Forum 500 příspěvků
 • Forum 2.900 komentářů
 • Forum 55.000 zobrazení
 • Servery 5 na společné hive
 • Servery 19.000 unikátních hráčů
 • Servery denní nárůst 200 nových hráčů
 • Servery celosvětově v top 20
 • Servery 13x BAN BEC GameHack
 • Servery 85x Admin BAN
 • Servery obdrženo 60.000 Kč na provoz