Závažné onemocnění | Střední otrava jídlem

Střední verze otravy jídlem má již podle očekávání mnohem dramatičtější průběh, na rozdíl od předchozí lehké otravy. Příčiny vzniku jsou stejné, ale střední otrava jídlem je dosti vzácnější. Nakazit se můžeme pojídáním zkaženého jídla a bobulí (5% pravděpodobnost), pitím alkoholové tinktury (20% šance) nebo pojídáním syrového masa (75%, syrové ryby mají dokonce až 85% šanci). Po nakažení postupně procházíte těmito fázemi:

Kontrakce: Doba trvání 3 – 7 minut. Průběh je zcela totožný s předchozí otravou. Stále se neobjevuje žádný status nebo příznaky, pouze obdržíte několik zpráv o pocitech vaší postavy („mám divnou chuť v puse“ apod.).

Střední nevolnost: Doba trvání 10 – 30 minut. Jedná se o silnější variantu nevolnosti. Ačkoliv status „nemocný/sick“ ve vašem inventáři zůstává pořád nazelenalý, hlášení postavy typu „cítím se špatně“ jsou již rudé barvy a to vám udává, že se nejedná o lehkou, nýbrž střední formu otravy. Příznaky jsou zvýšená potřeba tekutin (0,05 jednotky za vteřinu) a 0,2% úbytek současných zásob z tělesného úložiště krve za sekundu.

Zvracení: Doba trvání 10 – 15 sekund. Zvracení je jen drobná zastávka mezi ztrátami krve, ale způsobuje okamžitý úbytek 1000 jednotek vody a 600 jednotek energie. Takto velké ztráty mohou naprosto zničit váš regenerační status, pokud jste pro něj do této chvíle ještě splňovali podmínky. Využijte faktu, že po zvracení se kapacita vašeho žaludku vyprázdní o 500 jednotek, pijte a jezte, aby ztráty byly alespoň z části obnoveny. Po dobu trvání této fáze v inventáři stále přetrvává světle zelený status „nemocný/sick“.

Slabost: Doba trvání 20 – 40 minut. Nacházíme se v poslední životě ohrožující fázi střední otravy jídlem. V inventáři se již objevuje oranžový status a ztráty krve se vracejí zpět k 0,1% aktuální kapacity krve za vteřinu. Spotřeba vody tentokrát však doznala citelného navýšení (úbytek 0,1 jednotky za vteřinu) a je téměř nemožné si v této fázi udržet status „hydratovaný/hydrated“, takže se rozlučte i se stavem „zdravý/healthy“ a posledními zbytky regenerace.

Vyčerpání: Doba trvání 15 – 30 minut. Ti, kteří jsou stále ještě při vědomí, si mohou oddychnout, podařilo se vám přežít! Vyčerpání je poslední fází střední otravy a doprovází ho bílé upozorňující zprávy typu „cítím se unaveně“. Status „nemocný/sick“ spolu s příznaky zmizí a vy se můžete začít zotavovat.

Zatímco lehkou otravu může přežít i nezdravý charakter (když je průběh nemoci co nejkratší), tak proti střední otravě nemají nezdraví hráči sami šanci. I v nejlepším možném případě bude úroveň vaší krve klesat takovým způsobem, že se někdy ke konci fáze slabosti ocitnete v bezvědomí. Šanci přežít máte pouze, pokud je vaše postava zdravá nebo máte poblíž někoho, kdo se o vás postará. Pro ilustraci, následující graf zobrazuje úbytky krve při úvaze plného úložiště v okamžiku nakažení a průměrné doby trvání všech fází:

ARTIC_DayZ_ZP_Střední_otrava_01

Zdravou postavu s rychlou krevní regenerací zastupuje žlutá křivka. Rychlá krevní regenerace vás dokáže i během střední otravy jídlem udržet nad hranicí bezvědomí, ale nyní to neplatí stoprocentně! Pokud bychom vzali v úvahu nejdelší průběh nemoci, může se i zdravá postava s rychlou krevní regenerací na chvíli ocitnout v bezvědomí. Z něho jste ovšem schopni ve fázi slabosti (kdy jsou úbytky krve menší) sami procitnout, takže ve výsledku byste neměli k přežití onemocnění potřebovat cizí pomoc. Naopak zdravý charakter s pomalou krevní regenerací (zelená křivka) se dostává na hranici bezvědomí již ve fázi střední nevolnosti a kolem této hranice balancuje až do odeznění nemoci. V nejhorším případě, při ztrátě pomalé krevní regenerace v průběhu onemocnění se z bezvědomí už ani nemusí probudit (nezapomínejte proto po zvracení pořádně doplňovat vaše úložiště a udržovat co nejdéle status „zdravý/healthy“, pokud to jde). To samé můžeme tvrdit o nezdravé postavě, která se do bezvědomí dostane určitě, je pouhou otázkou času kdy. Zjednodušený průběh nemoci je vyjádřen na obrázku níže:

ARTIC_DayZ_ZP_Střední_otrava_02

Pro přežití nemoci je tedy nutná pomoc zdravotníka, který na nemocného dohlédne. Samozřejmě, toto onemocnění může být vyléčeno pomocí tabletek živočišného uhlí, v jakékoliv fázi nemoci.