Tento průvodce je určen pro specializované zdravotníky, hráče, kteří by se jimi rádi stali nebo prostě jen pro ty, jež mají v případné přestřelce méně štěstí. Pochopit, jak systém zdraví v DayZ pracuje, naučit se předcházet slabším i závažnějším onemocněním, uspořádat váš zdravotnický loot a být schopný pečlivě provádět věci, jako například krevní transfuze bez toho, že zabijete vašeho pacienta, se může stát klíčovým faktorem přežití. Ve světě zombie apokalypsy, vám znalost těchto postupů a mechanik jistě ušetří nejeden zbytečný respawn.

Pochopení tělesných úložišť

Pokud chcete vědět, co se děje ve hře uvnitř vašeho těla, musíte vzít na vědomí „tělesná úložiště“ vaší postavy. Jedná se o: Žaludek, vodu, energii, krev a úroveň zdraví.

ARTIC_DayZ_ZP_01_01

Postupně zmíníme všechny tyto důležité životní ukazatele vašeho charakteru a vysvětlíme si jejich účel, jak s nimi zacházet a to nejdůležitější, a tedy jak vás ve hře ovlivňují.

Tělesné úložiště | Žaludek

Začneme nejprve u žaludku. Pokaždé, když něco sníte, potrava cestuje přímo sem a je zde trávena. Tento ukazatel objemu žaludku je určen k přehledu, jak moc toho můžeme sníst v krátkém časovém úseku, jelikož při překročení určité hranice (doslova při přecpání se potravou) může dojít k potížím. Celkový obsah žaludku je určen na 4000 jednotek (nejspíše se jedná o mililitry, přibližná paralela k lidskému žaludku). Při spawnu je naplněn na 1000 jednotek. Žaludek se vyprazdňuje (tráví, chcete-li) rychlostí jedné jednotky za sekundu a mít ho zcela prázdný není žádný problém. Pokaždé, když budete něco jíst obsah se zaplní podle toho, co jste pozřeli. Kompletní naplnění žaludku vám ale může způsobit potíže i přes to, že než se k hranici 4000 jednotek dostanete, pravděpodobně budete několikrát zvracet. Tento mechanismus má zabránit spamování akce „jíst/eat“ a přimět hráče k řízenému příjmu potravy. Dosáhnutím 2800 jednotek se hra ozve varovnou zprávou. Pokud ji budete ignorovat a v konzumaci pokračovat, po přesáhnutí hranice 3300 jednotek vás již hra bude varovat červenou zprávou, že kapacita vašeho žaludku je téměř naplněna. V tuto chvíli okamžitě zastavte konzumaci, jelikož se jedná o poslední varování, každé sousto navíc může vyvolat zvracení. Někdy může ke zvracení dojít už při zobrazení červené zprávy. Pokud tak učiníte, úroveň naplnění vašeho žaludku klesne (budete zvracet tak dlouho, dokud se nedostanete pod 2800 jednotek), avšak tento pokles bude mít vliv i na další úložiště. Přesněji, ztratíte 500 jednotek obsahu žaludku, 600 jednotek energie a 1000 jednotek vody při každém zvracení. Navíc získáte i status „nemocný/sick“ zobrazující se ve vašem inventáři. Věřte, vážně nechcete, aby se vám to přihodilo. Proč? To si ukážeme později, při bližším pohledu na tělesná úložiště vody a energie.

Pro orientaci, je zde způsob určení aktuální kapacity žaludku. Status „přecpaný/stuffed“ se ve vašem inventáři objevuje v odlišných barvách. Tuto informaci můžeme využít ve svůj prospěch a zjistit přibližné zaplnění žaludku. Dosažením prvního stupně přeplnění žaludku (medium stuffed) se vám v inventáři objeví zeleno-žlutý status. Pokračujícím jedením se dostanete k stejnému, ale již oranžovému statusu (fully stuffed). Zde je poslední možnost přestat s konzumací. Pokud vás to neodradí, pokračujete i nadále a překročíte pomyslnou hranici pro zvracení. Status „přecpaný/stuffed“ se stává rudým a posléze se mění ve status „nemocný/sick“. Absence jakéhokoliv z těchto statusů „přecpaný“ znamená, že vaše aktuální kapacita žaludku se pohybuje pod 1800 jednotkami.