Ovlivňující faktory

Tělesná teplota postavy je ovlivňována několika faktory. Její regulace je velice důležitá. Perfektní teplota, kterou je dobré si v DayZ udržovat je přibližně 36 stupňů celsia. Snížení teploty pod 35 stupňů vás přivádí do stavu podchlazení (hypothermia). Pokud přesáhneme hodnotu 38 stupňů, mluvíme o nastupující hypertermii. Tělesnou teplotu ovlivňuje mnoho faktorů, podívejme se na ty nejdůležitější.

Ovlivňující faktory | Nadmořská výška

Nejdříve se tedy zaměříme na nadmořskou výšku. Není to jeden z rozhodujících faktorů s největším dopadem, avšak musíme jí brát na vědomí. Při pohledu na mapu a profil Chernarusi zjistíme, že nadmořská výška se zvyšuje směrem na severozápad, kde bude jistě mírně chladněji. Pro představu si ZDE můžete prohlédnout kompletní 3D mapu Chernaruské krajiny.

Ovlivňující faktory | Počasí

Mnohem znatelnější účinky má na vaší postavu počasí, to jestli svítí slunce, fouká vítr nebo se pomalu blíží černé mraky, ohlašující přicházející bouři. Dbát musíme právě především na déšť.  A nemusí to být jen déšť samotný, ale už jen to, že se k němu schyluje. Slunnou oblohu totiž v tu chvíli zahalí dešťové mraky, zabrání pronikání slunečních paprsků a tím sníží okolní teplotu na serveru. Jakmile začne pršet, vaše oblečení se rychle stane promočeným. Samozřejmě dešti se můžete vyhnout, pokud najdete úkryt pod korunami stromů nebo v kterémkoliv z všudypřítomných Chernaruských stavení. Pokud jste neměli možnost se ukrýt, zmokli jste a vaše oblečení je nasáklé vodou, můžete se tohoto statusu rychle zbavit posezením u ohniště, kde postupně uschnete. Zachovat vaši postavu hezky v suchu je možné nošením jakéhokoliv oblečení z Gorka edice (spawnující se ve vojenských oblastech) nebo nošením pláštěnky (spawnující se v civilních oblastech). Ani jedna varianta nepromokavého oblečení vás ale neuchrání od promočení, pokud se ponoříte celí např. do rybníka. V návaznosti na to, různé druhy oblečení mají také různé hodnoty absorpce/savosti. Každý kousek oblečení, který máte na sobě, zvyšuje hodnotu absorpce. Docílení statusu „soaked/promočený“ znamená kompletní promočení vaší postavy. Protože oblečení vysychá určitou stanovenou hodnotou za sekundu a ne procentuálně, skok do rybníka s veškerým vaším vybavením, pro vás znamená minimálně hodinu dlouhé usychání výbavy. Toho se vyvarujete odložením veškerého oblečení před zamýšlenou koupelí. Jelikož na sobě nebudete mít nic, usychání zabere pouhé čtyři minuty, což je zanedbatelně menší časový úsek.

Ovlivňující faktory | Pohyb

Pohybem dochází k zahřívání vaší postavy. Za předpokladu slunného počasí musíme s tímto faktorem počítat, především při delších pěších přesunech po mapě. Tělesná teplota se pohybem však nemění zdaleka tak razantně.

Ovlivňující faktory | Oblečení a Heat comfort

Druh oblečení, který právě nosíte, významně přispívá změně tělesné teploty. Hodnotu tohoto příspěvku můžeme vyjádřit jako heat comfort (tepelné pohodlí). Heat comfort je prostě číslo, přiřazené každému kousku oblečení, jež právě nosíte. Pro představu, pokud nosíte boty s hodnotou heat comfortu například 2, kabát o hodnotě 12 a klobouk o hodnotě 4, vaše výsledná hodnota heat comfortu bude 18. (Nosíte-li poškozené nebo promočené oblečení, bude těmito faktory heat comfort samozřejmě ovlivněn – snížen). Tato výsledná hodnota je poté společně s mnoha dalšími vlivy okolí (nadmořská výška, teplota na serveru, pohyb, promočené oblečení, kvalita oblečení) odeslána enginu, který sbírá informace o všem, co postavu ovlivňuje, kalkuluje s nimi a zpět odešle novou, jakousi „pravou“ hodnotu heat comfortu. Současná tělesná teplota postavy se poté buď zvýší nebo sníží, v závislosti na čísle pravého heat comfortu, které udává rychlost změny tělesné teploty. To znamená, že pro rychlý pokles teploty můžete například na chvíli odhodit bundu a počkat. Snížíte tak hodnotu pravého heat comfortu, čímž zapříčiníte rychlejší snížení teploty. Ideální hodnoty heat comfortu se pohybují v rozmezí -10 a 18. Pokud se pohybujete pod či nad tímto rozmezím dochází buď k poklesu nebo zvýšení aktuální tělesné teploty postavy. Po překročení určitých mezních hodnot, kdy se zrychlí přírůstky/úbytky teploty jste v chatu informováni bílými varovnými zprávami dle obrázku:

DayZ_Tělesná_teplota_01

Jak jsme ale došli k zápornému heat comfortu? Je to jednoduché, pokud je vaše oblečení promočené, jeho hodnoty heat comfortu se pohybují v záporných číslech. Nejnižší hodnota heat comfortu je přítomna u statusu „soaked“ a snižuje se postupně se statusy „wet“ a „damp“. Ke drastickému zvýšení heat comfortu je nejlepší možností zapálit oheň a chvíli u něj setrvat.

Tělesná teplota

Jak je tedy z výše popsaného patrné, tělesná teplota postavy a její regulace je ve výsledku závislá na aktuální hodnotě „pravého heat comfortu“. Dle jeho hodnot tělesná teplota může klesat, stoupat, nebo stagnovat. Teplotu tedy nemůžeme regulovat přímo, ale jde o souhru několika nezanedbatelných faktorů. O její změně se dozvídáme zase prostřednictvím chatu a zpráv, které se v něm objevují. V závislosti na hodnotě tělesné teploty se můžeme setkat s extrémním podchlazením či přehřátím – hypotermií a hypertermií.

DayZ_Tělesná_teplota_02