Zbraně

Vojenské zbraně většinou v menších vesnicích či městech nenajdete. Naleznete zde však různé civilní pušky, kulovnice, brokovnice, apod. Do nich potřebujete střelivo odpovídající ráže, které buďto naládujete do zásobníku nebo, pokud jej nemáte, musíte si vystačit s vkládáním patron přímo do komory.

Lehce můžete najít také zbraně na blízko jako například sekeru, baseballovou pálku, vidle, krumpáč a další. S nimi můžete zombie snáze zabít, ale počítejte, že při boji na blízko je infikovaný extrémně nebezpečný a pár ran vám bez mrknutí oka může na oplátku uštědřit.

Pro vojenské varianty, různé automaty atd. se budete muset vydat do vojenských základen, či vyhledat vrak vojenského vrtulníku. Cestu do vojenských objektů raději nejdříve pořádně promyslete a naplánujte, obvykle do těchto lokací váží cestu i jiní hráči, setkání s nimi může znamenat v horším případě i smrt.

DayZ_begginers_guide_Zbraně_vozidla_kempy_a_hráči_01

Vozidla

Pokud již máte základní vybavení, rozhodně se poohlédněte po nějakém vozidle. Ušetří vám velké množství drahocenného času. Velice rychle vás totiž dopraví přes celou mapu a výlet do nejrůznějších destinací Chernarusi už pro vás nebude z časového hlediska problém. Dejte si ale pozor. Vozidla jsou velice hlasitá, nastartováním dáváte vědět celému okolí vaší polohu. O svého miláčka můžete rovněž velice rychle přijít i vinou přecenění řidičských schopností, převrácení, či příliš velkého poškození. Ve hře je prozatím několik základních typů vozidel (V3S, Sedan, Bus, Offroad). Jejich počet se bude nadále rozšiřovat. Na jejich zprovoznění je potřeba kromě benzínu také specifických náhradních dílů (svíčka, baterie…) a nástrojů. Seznam všech dostupných vozidel a jejich podrobný popis naleznete ZDE.

Kempy a stany

Pokud jste dospěli k tomu, že starost o potřeby vaší postavy pro vás nejsou problém, bezpochyby se můžete vrhnout do budování „kempů“. Ve hře můžete nalézt stany (barevnou civilní a zelenou vojenskou variantu spolu se stanem pro automobily). Jsou to specifické objekty, které přečkávají restart serveru a mohou být vymazány pouze restartem perzistence. Umožňují vám uskladnit velké množství předmětů a hodí se pro úkryt před bandity či nepříznivými podmínkami. Uvědomte si, že stany jsou z dálky poměrně dobře viditelné a nebylo by od věci, najít dobré místo pro jejich umístění. Zkuste si založit kemp tam, kde si myslíte, že ho nikdo nenajde. Místa pro ukrytí kempů je v Chernarusi spousta.

Důležitým předmětem vzhledem k budování kempů je multifunkční barel. Jedná se o předmět, ve kterém můžete nejen uskladnit vaše zásoby, ale především vyrábět hnojivo pro rostliny, barvit oblečení, rozdělat oheň…Jeho plné využití spolu s podrobným návodem naleznete na odkazu ZDE.

DayZ_begginers_guide_Zbraně_vozidla_kempy_a_hráči_02

Jsem přátelský!

V pustinách Chernarusi najdete několik typů přeživších.

Bandita

nemilosrdný zabiják, který se pokouší obstarat si vybavení a potravu zabíjením či okrádáním jiných hráčů. Zabíjí buďto na potkání nebo může předstírat přátelství, aby ve vás nevyvolal pocit nebezpečí a až po té vás přepadne. Bandité mohou pracovat i ve skupinách, takže zatímco jeden z nich se s vámi bude snažit spřátelit, další na vás může zaútočit zezadu. Někteří dokonce zabíjejí jen tak pro zábavu, i když je zřejmé že nic hodnotného nevlastníte. Můžete se také setkat s hráči, kteří vás nechají naživu v poutech, aby vám násilně mohli odebrat krev na použití krevních transfúzí, mučit vás apod.

(Poznámka: Když se odhlásíte ze serveru během toho co jste zajetí (svázání, v poutech, provazem) nebo v bezvědomí, automaticky zemřete. Jste-li v bezvědomí a chcete se okamžitě respawnout, můžete tak učinit otevřením menu a kliknutím na ikonu „Respawn“.)

“Friendly”

V DayZ ale potkáte také hráče, kteří jsou dobře vybaveni, ovšem nezneužívají toho k zabíjení ostatních. Mohou vám poskytnout jídlo, pití, ale i náboje, či dokonce zbraně. Dělají hru zajímavou, ale bohužel bývají za svoji dobrotu “spravedlivě” potrestáni.

Několik rad závěrem:

Co DĚLAT

 • Zjistěte kde jste – znalost vaší lokace vám nesmírně usnadní hraní, zvláště pokud se chcete někde s někým setkat.
 • Přesuňte se z pobřeží – jelikož se zde spawnuje velké množství hráčů, hrozí zde nedostatek lootu a existuje větší šance, že zde zemřete.
 • Vyhněte se místům, kde jste na očích. Dokonce i lesy vedle silnice znamenají větší šanci přežít, než jít po silnici.
 • Ze začátku se poohlédněte po základních potřebách k přežití a pokud možno také alespoň po zbrani na blízko pro sebeobranu.
 • Prozkoumejte místo předtím, než do něj vstoupíte. Pokud uvidíte hodně otevřených dveří a téměř žádné infikované, je pravděpodobné, že místo již bylo vyrabováno nebo je prohledáváno právě v danou chvíli.
 • Věnujte pozornost svému okolí, zvukům a dokonce i pohybům infikovaných. Když začnou utíkat ze svého obvyklého místa znamená to, že jdou po nějakém cíli. Buď po vás, nebo po jiném hráči.
 • Plánujte dopředu a počítejte vždy s nejhorším. Potom vás nic nemůže překvapit.
 • Používejte rozum a základní znalosti – shnilé ovoce není zrovna vhodné k jídlu, orientovat se lze i podle hvězd/značek/elektrického vedení, když zkombinujete pytel a provaz, získáte brašnu na předměty, věci vhozené do ohniště, se žárem poškodí atd….
 • Zahrajte si společně s přáteli nebo navštivte naší FACEBOOKOVOU SKUPINU, kde sobě můžete rovněž najít spoluhráče. Věřte, že není nic zábavnějšího než křižovat Chernarus s partou kamarádů, úplně to mění zážitek z hraní
 • Vyzkoušejte komfort komunitních serverů dayz-sa.cz

Co NEDĚLAT

 • Nestřílejte zbytečně ze své zbraně. Munice je málo a zbraně jsou hlasité. Zvuk se ponese daleko a upozorní tak infikované a hráče.
 • Nestřílejte hráče, na potkání. Nikdy nevíte s kým máte tu čest, co když vám chce dotyčný pomoci nebo se jen zeptat na cestu? Navíc skupiny lidí v DayZ jsou běžné. Počkejte a třeba uvidíte v okolí i další hráče.
 • Nenechte se pronásledovat infikovanými. Dokud nejste opravdu zraněni nebo nad nimi nemůžete vyhrát, průvod pronásledovatelů za zády je jako maják, určující vaší polohu pro každého, kdo vás sleduje.
 • Být nepřiměřeně hlučný/neopatrný a dávat najevo svoji přítomnost širému okolí, nekončí vždy nejlépe.
 • Nehromaďte předměty. Pokud vás někdo zabije, nabídnete mu hodně věcí zadarmo.