Jak začít?
Orientace

První věc, kterou musíte udělat je zjistit vaši polohu. Ve hře k tomuto existují nástroje jako třeba kompas, mapy apod. Ovšem pokud takové nástroje nemáte k dispozici, můžete využít znalosti ze zeměpisu a vyhledat polárku, či se orientovat dle mraků nebo slunce. Následující odkaz vás přesune k tipům, které vám pomůžou úspěšně putovat Chernarusí: NAVIGACE.

Přesun z pláže

Mnohým nově spawnutým hráčům doporučujeme, aby se přesunuli z pláže, co nejdříve mohou. Na vybrakovaném pobřeží nenajdete tolik zásob a stáváte se zde také snadným cílem pro infikované nebo bandity. Máte při sobě pouze základní vybavení a jediná možnost obrany jsou v tuto chvíli vaše holé pěsti. Silně ale doporučujeme vyhnout se pěstním soubojům s infikovanými nebo ostatními hráči. S největší pravděpodobností byste totiž skončili s vážným zraněním v podobě krvácení, zlomenin, či dokonce mrtví.

Skrývání

Abyste předešli kontaktu, můžete se přikrčit, zalehnout, schovat nebo se prostě jiným způsobem vyhnout cizí pozornosti. Pokud vás infikovaní zahlédnou, pokusí se vás dostihnout. V tomto případě je prozatím nejlepší variantou vydat se na útěk.

Ukrytí před hráči je složitější, přece jen jsou zastoupeni reálnými lidmi (na rozdíl od umělé inteligence infikovaných). Určité principy efektivního skrytého pohybu jsou zaznamenány ve STEALTH PRŮVODCI.

DayZ_Začátečnický_průvodce_Potřeby_jídlo_a_orientace_01

Jídlo a pití

Ve hře, kde jde především o přežití, jsou jídlo a pití velice důležité komodity, které není radno zanedbávat. Aby jste udrželi vaší postavu zdravou a v plné síle, musíte pravidelně jíst a dodržovat pitný režim. Stravovat se můžete různě: rabováním měst a shromažďováním zakonzervovaných potravin, vypěstujete si vlastní plodiny, vydáte se na lov zvěře, vyzkoušíte sběr ovoce, či naleznete zálibu v rybaření.

Úprava potravy

Uzavřené plechovky lze otevřít rozličnými zbraněmi na blízko. To ovšem způsobí, že při otevírání může určitá část drahocenné potravy upadnout na zem. Proto je vhodné otevírat plechovky otvírákem na konzervy, který zanechá obsah konzervy neporušený (to neplatí v případě plechovky tuňáka – tu lze otevřít ručně).

Syrové maso, které získáte lovem či rybařením musíte před konzumací uvařit. V opačném případě vám hrozí otrava. K vaření si můžete vyrobit ohniště, pec, či sestavit plynový hořák. Hrnec nebo pánvička bude také zapotřebí. To jak správně upravit svůj úlovek se dozvíte ve článku COOKING.

DayZ_Začátečnický_průvodce_Potřeby_jídlo_a_orientace_02

Voda

Vodu můžete nabrat ze studní, které se nacházejí ve městech a některých vesnicích, pokud se však chcete obydleným oblastem vyhnout, vyzkoušejte lesní potoky, rybníky, nádrže atd. Pokud je to možné, mějte při sobě PET láhev nebo čutoru. Čutoru lze obvykle nalézt v okolí vojenských táborů. Na PET lahve narazíte ve městech. Vodu z neprověřených zdrojů raději dezinfikujte k tomu určenými tabletami, jinak hrozí riziko cholery.

Kde se pohybovat?

Zpočátku se raději vyhněte velkým městům/vojenským táborům/přistávacím plochám v blízkosti pobřeží. Jsou tam často schovaní bandité a hlavně infikovaní. Ty mají tendenci objevit jen tak odnikud a ohrozit vás na životě. Naopak se tolik nemusíte bát tmy a děsivých lesů, jelikož infikovaní do nich nacházejí cestu pouze ztěží.

Pro nové přeživší je ideální najít menší mestečko a hledat v něm vodu, jídlo a základní věci k přežití. Menší vesnice totiž nebývají tolik zamořené infikovanými a je zde také menší šance narazit na nepřátelské skupiny banditů. Mezi předměty, které je dobré hledat a ponechat si, patří bezpochyby kvalitnější (víceslotové, maskované..) oblečení, batohy, láhev na vodu, jídlo, pití, zbraně a prostředky pro crafting – výrobu vlastních předmětů.

Crafting

Hra nabízí nesčetné možnosti výroby vlastních předmětů. Jedná se o širokou škálu užitečných věcí od improvizovaného koženého oblečení, až po nástroje na obstarání potravy (luk, pasti apod.). Experimentujte a zkoušejte, jaké interakce můžete s nalezenými předměty provádět. Nejpodstatnější návody jsou popsány v rubrikách: How to Survive a Crafting.

DayZ_Začátečnický_průvodce_Potřeby_jídlo_a_orientace_03

Potřeby a stavy

Potřeby postavy nejsou zdaleka omezené pouze na hlad a žízeň. V DayZ váš charakter ovlivňuje daleko více vlivů a stavových efektů. Musíte udržovat postavu v teple a nenechat ji prochladnout. Zanedbání teplotních vlivů může vést k závažným onemocněním hypo/hyperthermie. Regulace tělesné teploty je tedy další důležitá součást herní taktiky.

Pokud jste se dostali do křížku se zombie nebo jiným hráčem – vyvázli živí, ale krvácíte – je nutné urychleně rány obvázat. K tomu jsou určené nemocniční obvazy, ovšem nemáte-li zrovna žádné po ruce, zbývá vám ještě alternativní možnost – sundejte si tričko a rozřežte ho na hadry (příkaz „Tear into Rags“). Ty pak využijte k obvázání ran. Rány lze rovněž zavázat šicími soupravami, ovšem pozor, jejich použitím vám hrozí zanícení ran a infekce. Došlo-li v boji, či při pádu z velké výšky ke zlomenině, pomůže vám morfium („Morphine Auto-injector“) nebo vyrobená dlaha (klacky + provaz/obvaz).

V DayZ existují také různá onemocnění a komplexnější způsoby jejich léčby. Jelikož je to velice rozsáhlé téma, v případě zájmu či potřeby si rozhodně přečtěte ZDRAVOTNICKÉHO PRŮVODCE.