Úvod

Příručka obsahuje základní tipy, návody a doporučení pro nováčky v Chernarusi, které by vás měly poučit o tom, jak co nejdéle přežít v DayZ Standalone. Není to komplexní a definitivní průvodce. Jedná se o základní nauku pro nováčky. Veteráni by se všemi základy zde popisovanými měli být již dávno seznámeni. Příručka obsahuje základní tipy a rady pro nové hráče. Nejedná se v žádném případě o průvodce typu „Jak vyhrát DayZ“. DayZ je hra o přežití. Nebojte se prostě jen zvolit jiný směr nebo říci „Ahoj“ ostatním hráčům, kterém potkáte ve hře.

VAROVÁNÍ: Tato hra je v raném vývoji Alphy. Během hraní můžete očekávat různé chyby. Proto ji zakupte, jen pokud chcete aktivně podporovat vývoj a máte pevnou vůli na to, se vypořádat s častými problémy ve hře, či možným omezením funkčnosti. Očekávejte pravidelné aktualizace, opravování chyb a restartování serverů.

Obecně o DayZ

DayZ se nejdříve představilo jako nezávislý mód pro Armu II, který byl vytvořen Deanem „Rocket“ Hallem. Kvůli omezením, které pramenily z technické nedokonalosti původního vojenského simulátoru, a čím dál hlasitějšímu volání hráčské základny o dokonalejší verzi hry, se české herní studio Bohemia Interactive rozhodlo převzít vývoj DayZ pod svoji záštitu.

DayZ_Zacatecnicky_pruvodce_01

DayZ Standalone je nezávislá hra na motivy DayZ Modu. Odehrává se ve fiktivní zemi Chernarus o rozloze zhruba 230 kilometrů čtverečních. V každém případě to není hra, kde byste mohli plýtvat náboji. Je to extrémní simulace přežití v postapokalyptickém světe, kde byla civilizace postižena a téměř vyhlazena neznámým virem. Jediné, co po ní zůstalo, jsou omezené zásoby a chaos.

V DayZ budete hrát roli přeživšího a vytvářet příběh své postavy, kterou se budete ze všech sil snažit udržet naživu, protože pokud zemřete, objevíte se znovu jako nový přeživší se základním vybavením, címž je baterka, tričko a džíny. Pro hraní je velice důležitá znalost základního ovládání.

Základní ovládání

Při spuštění hry vás nejspíše jako první věc napadne, jak se vlastně DayZ ovládá. Naštěstí základní ovládání není extrémně složité, je intuitivní a koncipované podobně jako u většiny ostatních her. Jak tedy na to? Začněme s ovládáním postavy. Vaše postava může provádět několik akcí, které spustíte různými klávesami (pozn. tyto klávesy lze přenastavit v samotné hře, zde se zabýváme pouze přednastaveným ovládáním!).

Pohyb, Rozhled a další:

Pohyb vaší postavy je řízen klávesami W,S,A,D (nebo ekvivalentně klávesami 8,2,4,6 numerické klávesnice). Směr, kterým se bude postava po stisknutí těchto kláves pohybovat je vám jistě známý, takže se přesuňme k další užitečné informaci – sprintu. S holýma rukama moc infikovaných nepobijete a proto bude lepší, když jim zkrátka prchnete. Sprintovat začnete společným stisknutím a následným držením klávesy W + L.SHIFT. Případné drobné překážky jako ploty apod. přeskakujete pomocí dvojkliku na klávesu V (pokud běžíte, ve stoje se po stisknutí klávesy V spustí animace překročení překážky). Z lehu do stoje a zpět se dostanete pomocí kláves X a C. Klávesa G slouží k házení. Pokud potřebujete rychle přebít, využijte klávesu R (za předpokladu, že máte více než jeden zásobník).

Kameru ovládáte myší. Přesněji řečeno, postava se bude otáčet tam, kam míříte. Rozhlížet se můžete držením klávesy L.ALT. Do módu volné kamery se přepnete dvojitým stisknutím této klávesy. Pravým tlačítkem myši přiblížíte pohled, což využijete například při prohlížení vzdálenějších objektů. Za pomoci klávesy ENTER na numerické klávesnici lze přepínat pohled kamery z první do třetí osoby (pokud je 3PP kamera na serveru povolena). Výchozím pohledem je v DayZ kamera první osoby.

Interakce s prostředím:

Tato část ovládání je asi nejjednodušší, ale přesto velmi důležitá. Veškeré interakce s prostředím provedete zamířením kurzoru na předmět, což otevře “akční menu”, ve kterém zvolíte akci pomocí kolečka myši. Jakmile máte akci vybranou, stačí ji potvrdit stiskem prostředního tlačítka myši nebo klávesou F.

Gesta:

Vaše postava může ukazovat různá gesta. Je jistě vhodné si je před použitím řádně vyzkoušet! Vyvoláte je stiskem kláves F1 a dále. Jedná se o základní gesta vhodné pro hráčskou interakci. Krom přátelského zamávání zde naleznete také již o něco méně přívětivé gesto zdviženého prostředníčku!

Komunikace:

Veledůležitou klávesou, která vám jistě mnohokrát zachrání život je klávesa CAPS LOCK. Pomocí ní jste totiž schopni ovládat zvukový chat a promlouvat k ostatním přeživším. Jednoduchým stisknutím a přidržením kontrolujete vaší komunikaci. Rychlým dvojitým kliknutím zaktivujete zvukové vysílání nastálo a pokud jej stejným postupem nedeaktivujete, budete moci neustále vysílat zvuky do okolí, aniž by jste klávesu CAPS LOCK museli stále tisknout. To, že je zvukový chat aktivní naznačuje ikonka mikrofónu v levém dolním rohu, která se zde objevuje po dobu aktuálního vysílání.

Textový chat se ovládá klávesou otazníku (standardně první klávesa vedle pravého SHIFTu). Po jejím stlačení přestanete ovládat svojí postavu a můžete psát do herního chatu přímé komunikace (dosah cca 70 metrů směrem od hráče). Zprávu odešlete sisknutím ENTERu.

Shrnutí

Výše popsané nastavení hry je pouze nastavením výchozím a dle potřeby či návyků daného hráče, lze pozměnit k obrazu svému. Otevřete menu zmáčknutím klávesy ESC a zvolte záložku NASTAVENÍ. Další možnosti nastavení si zpřístupníte otevíráním jednotlivých částí této záložky. Můžete zde konfigurovat ovládací prvky založené na vašich osobních preferencích.

Inventář

Inventář je nedílná součást DayZ. Je zkrátka nutností umět jej používat a orientovat se v něm. Otevřete ho jednoduchým stiskem klávesy TAB. Poté provádíte veškeré interakce už jen za pomoci myši. Pokud interagujete s inventářem, stále můžete pomocí pohybových kláves ovládat vaši postavu.

Struktura:

Inventář má 4 základní části. Vlevo vidíte objekty, které se nacházejí ve vaší blízkosti. Prostřední (horní) část zobrazuje náhled vaší postavy se vším oblečením a vybavením, které zrovna máte. Rovněž v této sekci vidíte potřeby vaši postavy. Odtud se můžete dozvědět, jestli nemá postava hlad, žízeň, nebo třeba nekrvácí. Vpravo vidíte sloty (úložiště) vaší postavy, jejichž počet je závislý na vybavení, které právě nosíte. Zde provádíte veškeré operace se získanými předměty. Můžete zde uspořádávat vaše vybavení, provádět crafting (výrobu předmětů z vhodných surovin), otevírat konzervy a obecně interagovat s vašimi předměty (nabíjet zbraně, jíst, pít atd.). Přetahováním předmětů mezi poli vlevo a vpravo si zvolíte, co vaše postava bude mít u sebe a co považujete za zbytečné, prostě odhodíte pryč. Nejspodnější a nejmenší okénko v inventáři ukazuje, co má právě vaše postava v rukou.

Rychlé příkazy:

Předměty z inventáře si můžete jednoduchým přetáhnutím umístit na spodní lištu do tzv. “menu rychlých příkazů”, které poslouží ke snadnému vytažení věcí z kapes a batohů. Vhodné je to například u zbraní, kvůli potřebě jejich rychlého vytažení a přípravě k obraně či útoku. Předměty v tomto menu ovládáte číslicemi z horní části klávesnice, dle pořadí položek v menu (pokud máte například zbraň uloženou na páté pozici, k jejímu vytažení stisknete číslici 5 nad vaší klávesnici).

DayZ_Zacatecnicky_pruvodce_02

Potřeby postavy

Kromě barevně označených statusů stavů, které se zobrazují v inventáři (přesněji vpravo vedle vaší postavy) vám postava dává najevo to jak se cítí nebo co ji trápí i jiným způsobem. Aktuální potřeby a útrapy vám postava sděluje prostřednictvím upozornění, jež se objevují v levém dolním rohu obrazovky. Všímat si těchto hlášek je zásadní, jelikož jsou vodítkem k tou, co vaše postava potřebuje, aby úspěšně přežila.