NAV07Navigace je důležitou součástí přežití. Umět se správně orientovat je základem efektivního cestovaní.Nejlepší způsob jak určit svoji pozici, je vyhledat nejbližší záchytný bod. Například město, cedule, značky, stavení, kopec, hrad, nějaký geografický útvar, prostě cokoliv, čeho se můžete „chytit“. V kombinaci s jakou-si neoficiální pomůckou, kterou je MAPA, můžete velmi snadno zjistit, jakým směrem se vydat. Existuje ale i několik způsobů, ke kterým není potřeba mapy, ani kompasu. Některé se mohou zdát komplikovanější, ale věřte, že vše je pouze otázkou cviku a zvyku.

Vedení vysokého napětí

NAV01

Elektrické vedení je šancí, jak se dostat zpět nebo blíže k civilizaci. Síť vede podél pobřeží, mezi městy Solnichniy, Elektrozavodsk a Chernogorsk. Z Chernogorsku dále pokračuje do severozápadního vnitrozemí k Zelenogorsku, přes Stary a Novy Sobor, až do Berezina na východní pobřeží.  Druhá větev začíná ve Svetlojarsku a lemuje sever mapy přes Novodmitrovsk, Severograd až po Novaya Petrovka, kde se rozděluje. Jedna z nově vzniklých větví putuje směrem na Kameské doly, přičemž druhá vede okolo severo-západního letiště až do lesů směrem za vesničku Sinistok. Následovat vedení vysokého napětí je dobrý způsob, jak nalézt nějaké město.

Železnice
NAV02

Prohlédnete-li si pořádně mapu, zjistíte, že železnice vedoucí podél pobřeží střídá svoji pozici se silnicí, která vede podél ní. To znamená, že pokud půjdete z pláže, směrem do vnitrozemí, všimněte si, co uvidíte jako první. Zda je blíže k pobřeží silnice nebo železnice. Podle toho pak tento úsek porovnejte s mapou a lépe tak určete svoji pozici. Železnice je vždy významný záchytným bodem, budete-li ji následovat, vždy natrefíte na civilizaci.

Souhvězdí
NAV03

Asi nejobtížnější, je pohybovat se v noci. Viditelnost je velmi zhoršena a omezena. Drobným pomocníkem vám může být noční obloha. Dvě hvězdy Velkého vozu směřují přímo k polárce.  Nápomocné video si můžete prohlédnout zde: VIDEO

 

 

 

Vítr
NAV04

Směr větru je vždy na východ. Orientujte se podle pohybu mraků.

 

 

 

 

Rozbřesk a soumrak
NAV05

Je to pozoruhodné, pro někoho možná překvapivé, ale i zde vychází slunce na východě a zapadá na západě. Tudíž, řiďte se tím, co jste se naučili ve škole a orientujte se podle těchto jevů a hledejte směr podle světových stran.

 

 

Stíny
NAV06

Podle stínů objektů nebo stínů vlastní postavy, hledejte sever nebo jih. Opět se řiďte realitou. Je-li dopoledne, stín je vrhán (směřuje) od východu na západ. Je-li odpoledne, stín je vrhán (směřuje) od západu na východ. Nevidíte-li stín žádný, je buď poledne nebo temná noc. V takovém případě doporučujeme využít jiné metody. Nápomecné video si můžete prohlédnout zde: VIDEO

Dále můžete určit sever za pomoci větví („Sticks“) a kamene. Umístěte za plného světla libovolně větve na silnici. Ty budou vrhat stín. Na jeho konec položte kamen. Počkejte alespoň 15 minut (v závislosti na zrychleném času serveru) a k sestavené „aparatuře“ se vraťte. Vrchol stínu, vrhaného větvemi bude od kamene o kousek vzdálený. Postavte se mezi vrhaný stín a kamen čelem od větví. Nyní se díváte přibližně severním směrem. Po vaší levé ruce je východ, napravo máte západ a za vámi je jih.

Voda

Jednoduchým a zároveň účinným přírodním kompasem jsou vodní zdroje – rybníky, říčky nebo močály. Směr toku vodních ploch (nezávislých na oceánech) je totiž vždy jihozápadní. Určením směru vlnek na hladině rybníku jste tedy v mžiku schopni získat přehled o vaší orientaci na mapě.

Zdroj: dayz.gamepedia.comWOBO navigation guide