Sběr jablek a bobulí je aktivita, která v DayZ prozatím není až tolik doceněná. V Chernarusi můžeme potravu získávat mnoha způsoby. Hledáním jídla ve městech (konzervy, různé potraviny…) získává potravu asi nejvíce hráčů. Mimo to jsou zde také alternativní způsoby obstarávání potravy. Již od nepaměti se lidé živili především lovem a sběrem. Zemědělství přišlo o mnoho tisíc let později. Lovci byli silní a nebojácní, zatímco sběr mohl provozovat úplně každý. A podobně je tomu v DayZ. Pokud se objevíte na pobřeží s kručícím žaludkem, najíst se, bude první činností, kterou uděláte. Ale asi těžko půjdete lovit jeleny. Postupem času, až bude vzácnější nalézt kdejaké konzervy se vám bude nabízet jediná rychlá varianta ukojení hladu – sběr! Sbírat se dají dohromady 3 plodiny: Jablka a dva typy bobulí.

Jablka

Jablka se dají sesbírat z jabloní. Tyto stromy jsou snadno rozeznatelné a najdete je téměř všude – především ve vesnických sadech apod. Kvalita zdravého jablka je “Pristine” (ta nejlepší). Může se stát, že se vám podaří utrhnou shnilé jablko („Rotten Apple“). Poznáte ho podle odlišného vzhledu. Silně doporučujeme tyto shnilá jablka nekonzumovat, hrozí zde riziko otravy!

Bobule

Bobule lze sbírat na keřících, které jsou také k nalezení napříč celou krajinou. V tomto případě však hledejte spíše na okraji lesa či na loukách. Sběrem získané bobule mají taktéž tu nejlepší „Pristine“ kvalitu. Teď přichází ošemetná část. Existují totiž dva typy bobulí.

  • (Canina) Red – coloured berries
  • (Sambucus) Blue –  coloured berries

Canina berries jsou červené bobule, které vyrůstají na hnědo-oranžových drobných keřících. Tyto bobule nejsou jedovaté a můžete je bez problémů sníst, aniž by jste se otrávili.

Sambucus berries jsou modré bobule, které vyrůstají na zelených keřících. Ovšem na rozdíl od červených je třeba zpozornět. Tyto bobule podobné borůvkám mohou být pro vaši postavu smrtelné, je zde jistá možnost otravy. Bez včasné léčby může vaše postava po požití tohoto typu bobulí i zemřít!

Sběr Ovoce
Krok 1 | Hledání stomu nebo keře

Základem úspěšného sběru je nalézt vhodný strom nebo keř. Zvláště u keřů pamatujte na jejich rozdílné zbarvení a jaké bobule na nich lze nalézt. Jakmile se přiblížíte k jabloni, poblédněte na ni a zobrazí se možnost “Search for Apples” (hledat jablka), u keřů máme možnost zvolit akci “Search for Berries” (hledat bobule – pokud se akce u keře nezobrazí, přibližte se do jeho těsné blízkosti a stiskněte klávesu „F“).

Krok 2 | Hledání jablek a bobulí

Vaše postava bude určitou chvíli prohledávat strom, popřípadě keř. Hledání bobulí a jablek není vždy úspěšné, může se stát, že po proběhnutí akce nic nenaleznete. Nenechte se odradit a hledejte znovu, úspěch v podobě čerstvých jablek/bobulí na sebe jistě nenechá dlouho čekat. Nalezené ovoce bude poté umístěno do vašeho inventáře a připravené ke konzumaci.

Previous Image
Next Image

info heading

info content