KOS, Aneb jak být správný ornitolog

KOS (Kill on Sight) bývá, především v komunitě DayZ, jeden z nejzákeřnějších elementů přežívání. Doslovně přeloženo do češtiny se dá obrat přeložit jako „Zabití na potkání“. Samozřejmě, v post-apokalyptickém světě se nedá příliš čemu divit, jedná se o klasický pud sebezáchovy. Ovšem, mnoho hráčů si vykládá tento slovní obrat jinak, než by měli. Pojďme se na to tedy podívat!

KOS | co to je?

KOS (Kill on Sight – Zabití na potkání) je ve skutečnosti první obranný mechanismus hráče, který není úplně seznámený se světem DayZ. A nebo naopak, je s ním seznámený až příliš dobře. Tuto metodu využívá velké množství hráčů, na veřejných serverech se vlastně nepoužívá jiná strategie boje. Jenže na serverech s pravidly tato taktika může být někdy ošemetná.

Jak tedy poznat KOS? V celku jednoduše: zde je pár příkladů.

  • a) Běžím uprostřed hlavní ulice vedoucí skrz Chernogorsk. Z ničeho nic se ozve výstřel, obrazovka zčerná a nám se objeví důvěrně známý nápis: „You are dead.“– Ano, toto je KOS.
  • b) Opět probíhám uprostřed hlavní ulice vedoucí skrz Chernogorsk. Ozve se výkřik „Stůj nebo střelím!“ a v tu chvíli padne výstřel = You are dead.– V takové případě se dá mluvit o KOS, jelikož reakční doba na zastavení zkrátka nemůže být v takovém případě dodržena. Takové jednání je na posouzení adminů.
  • c) Opět hlavní ulice v Chernogorsku. Ozve se výkřik „Stůj nebo střelím!“, zastavíte se a začnete se rozhlížet, odkud přišel výkřik. Nemůžete se ho dohledat a proto sáhnete po zbrani. Ve dveřích se objeví přeživší a jelikož máte zbraň v ruce, zastřelí vás. – V takové případě se o KOS nejedná z prostého důvodu. Dotyčný vás nezastřelil hned jak vás zahlédl. Dal vám možnost spolupracovat, bohužel jste dotyčného ohrozili, když jste sáhli pro zbraň a pud sebezáchovy dotyčnému velel – střílej nebo zemřeš.

Jak se mu tedy vyvarovat?

Představte si, že jste v kůži vaší postavy. Proč poběžíte středem města, které je okupované nakaženými? Je třeba se držet z dohledu a to platí i pro hráče. Pokud vás totiž potká někdo, kdo má v úmyslu vás zabít, udělá to. Je proto lepší držet se od cesty dál a pokud to není nezbytně nutné, vyhýbat se městům. Další možností je získání přátel. Pokud se budete pohybovat ve větší skupině, je možné, že útočníka zastrašíte a tím zvýšíte svou šanci na přežití. Samozřejmě vám to nedává důvod jít středem ulice jako průvod a dávat o sobě hlasitě vědět.

Pokud jste opravdu donuceni jít do města, ať už kvůli zásobám nebo čistě ze zvědavosti, pamatujte na boční uličky. Využívejte zdí, plotů a budov, které vám mohou zachránit život. K místu, kam máte zrovna namířeno, vždy vede několik různých cest, přičemž jen pár z nich je přímo na očích.

Další věc, na kterou je třeba pamatovat je fakt, že na RP serveru můžete vejít do míst, které jsou obsazené jinými přeživšími (mohou to být stejně tak bandité jako dobráci). V takové případě, kulka vypálená vaším směrem nemusí nutně znamenat pokus o KOS (pokud vás samozřejmě nezabije, ale například dopadne vedle vaší nohy). Jedná se pouze o obranný mechanismus, který říká „Tady je to pro Tebe nebezpečené.

Je třeba si uvědomit, že kromě postavy by na to měl myslet i hráč samotný. Vběhnout do budovy se zvednutou zbraní a křikem ve stylu: „Všichni ruce nahoru, jinak vás zabiju!„, vám také může přínest velmi tvrdou lekci ve formě odstřelu. Ano, v tomto případě se nejedná o KOS, jelikož jste agresorem vy a opoziční postava pouze reagovala tak, jak měla. A to tak, že se pokusila zachránit svůj život.

Není možné se odvolávat na tvrzení „Ale já je zabít nechtěl, chtěl jsem je pouze vystrašit a okrást.„, jelikož se jedná o agresivní chování, ze kterého vycházejí určité důsledky. Například vaše smrt.

Uvědomte si, jak se cítíte Vy…

Dokáže vás takový dobře provedený KOS naštvat? Samozřejmě, že ano. Koho by to nenaštvalo? Avšak je třeba si uvědomit, že ne každý je špatný. Pokud se budete pohybovat na kopci a pod vámi uvidíte hráče, který pije ze studny, co uděláte?

Určitě každému už proběhla hlavou myšlenka „Hmm, ta vesta by se hodila, tak já ho zabiju.“ či něco podobného. Ano, je to možnost, ale ne na RP serveru.

Ačkoliv může být člověk frustrovaný z toho, že už třikrát za sebou umřel, jelikož ho někdo jen tak odstřelil na potkání, je třeba si uvědomit, že i ostatní se tak mohou cítit. Proč tedy raději za dotyčným nepřijít, slušně ho požádat o odložení zbraně a nabídnout mu obchod? A samozřejmě se může jednat o trochu tvrdší obchod ve stylu „Dej mi vestu nebo zemřeš.“ to už je jen na vás. Avšak nezapomínejte, že opravdová zábava přichází v momentě, kdy se baví obě strany.

Existuje mnoho a mnoho možností, jak dosáhnout určitého cíle. Zabití postavy v tomto případě reprezentuje mizivé procento ze všech možností.

Takže pamatujte: Bavte se tak, aby se vaší hrou bavili i ostatní.