Chernaruský „Stonehenge“

Útvar skládající se z osmi bludných kamenů na vrcholu kopce Altar, přezdívaný “Cheraruský Stonehenge” jste na svých cestách již jistě navštívili. Jedná se bezesporu o velice zajímavé místo, přičemž na sebe nechává svalovat neutuchající vlnu otázek. Jak se sem ony menhiry dostaly? Kdo je zde umístil? A za jakým účelem? Tyto otázky ovšem nejsou zcela objasněny dodnes. Průběhem staletí se objevila řada teorií, přičemž mezi ty nejméně pravděpodobné patří, že je se sem našteloval sám Obelix.

DayZ_Kamenné_monumenty_02

Když nahlédneme do historických pramenů, dostáváme se až do období 1000 let př.n.l., kdy přes Chernarus putovaly kmeny Skythů a Nomádů. Údajně byla toto monumentální stavba vystavěna jako pocta jejich pohanským bohům. Rituály, kterými se tyto kmeny snažili uctít své bohy, byly často spojené také se zvířecími a dokonce i s lidskými obětmi, takže toto místo mohlo pravděpodobně sloužit i jako obětiště.

Pergameny z devátého století zase vypráví, že ono dílo bylo vystavěno jako památník vítězné bitvy, při které se na Altaru střetly armády Takmyrů (odnože nomádského kmenu) a slovanských kmenů, kteří zde po lítém boji nad nomády zvítězili.

DayZ_Kamenné_monumenty_01

Další a zároveň poslední teorie je ze čtrnáctého století. Její kořeny můžeme vysledovat v lidové slovesnosti. Podle místní pověsti se měl jistý šarlatán v Gorské krčmě vsadil o to, že ovládá kouzelné schopnosti. Jako “důkaz” údajně během jedné noci dopravil kameny na kopec a vyrovnal je do jakéhosi čarovného kruhu a od té doby zde stojí dodnes.

Loupežnický kruh

Přibližně v půli cesty mezi městečky Gorka a Polana se na vršku v lese ukrývá další “kamenná záhada”. Obdobně se jedná o kruh, tentokráte menších balvanů o průměru asi 30 metrů. Dle historiků mohlo být toto místo též spjaté s jistým náboženským významem, nebo slavnostními událostmi pohanských kmenů. A jelikož lidská představivost je téměř nevyčerpatelná, i k tomuto místu se váže pověst, díky níž toto místo také mezi lidmi získalo své jméno.

V dávných dobách drancovala okolí Polany skupina loupežníků, v čele s všemi obávaným Raspoťou. Lapkové tábořili v okolních hvozdech a přepadávali kohokoliv, kdo zabloudil do ponurých údolí těchto lesů. Jednoho dne se ovšem loupežníkům jejich počínání stalo osudným. Traduje se, že Raspuťova skupina při svých přepadech okradla starou čarodějku, načež ta je proklela děsivou kletbou. Duše loupežníků se prý proměnily v kameny, vyskládané do kruhu. Vysvobození se dočkají při každém úplňku, kdy se vydávají strašit nezvané návštěvníky Polanských lesů.

DayZ_Kamenné_monumenty_04

Co je tedy pravdou, a co ne, to si nejspíš historie nechá pro sebe. My můžeme jen polemizovat. Každopádně “Stonehange” a “loupežnický” kruh jistě stojí za to, aby jste je navštívili a odškrtnuli si tak ze seznamu další kouzelná místa, které lze v Chernarusi prozkoumat.