01# JAKÝ ROZDÍL JE MEZI OFICIÁLNÍMI A KOMUNITNÍMI SERVERY?
 • Oficiální servery – jedná se o veřejné servery, které provozují vývojáři a jejich nastavení bude vždy odpovídat původnímu záměru hry. Tedy nebudou zde žádné modifikace. Servery se budou lišit pouze v základním nastavení pohledu hráče, denním cyklu, případně ročním období ovlivňující teplotní podmínky na serveru (není potvrzeno, že by se měnil i visuální vzhled hry).
 • Komunitní servery – jedná se o servery provozované jednotlivci, či herními komunitami. Ty se navíc zatím dělí na veřejné servery (mají společnou postavu) a privátní servery, kde je samostatný HIVE pro každý server, pokud se provozovatel privátních serverů nerozhodne mít vice serverů pod jedním HIVE. U komunitních serverů (tedy minimálně u privátních) bude možné od verze 0.63 módování.
02# JAKÝ JE ROZDÍL MEZI STABLE A EXPERIMENTAL?
 • Experimentální – Před uvolněním jakéhokoliv updatu, je nutné prověřit a otestovat stabilitu jeho nového obsahu. Tyto testovací servery jsou pro veřejnost volně dostupné.
 • Stabilní – Jakmile je větší část obsahu updatu otestována, je uvolněn na stabilní větev.
 • Mezi experimentální a stabilní větví se vaše postava nepřevádí.
03# JAK SE PŘIPOJÍM NA STABLE NEBO EXPERIMENTAL?
 • Skrze klienta služby Steam si vyhledejte DayZ Standalone ve své knihovně her. Klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte Vlastnosti – záložka Betaverze a tam vyberte Experimental. Hra se vám automaticky aktualizuje na verzi aktuální experimentální větve. Pro vrácení se zpět na stabilní verzi vraťte nastavení do původního stavu. Klient provede opětovnou aktualizaci na současnou verzi stabilní větve.
04# JAKÝ JE ROZDÍL MEZI 1ST PERSON A 1 ST/3RD PERSON SERVERY?
 • Zde již mluvíme o přesné definici nastavení obtížnosti serveru, které mimochodem lze nalézt jak na stabilní, tak i na experimentální větvi. 1st/3rd person znamená, že můžete přepínat mezi pohledem třetí osoby a první osoby. Naopak u 1st person je pouze pohled z první osoby. Rozhodnutí záleží na správcích serveru. Postava mezi servery s různým nastavením se přenáší pouze na privátních serverech, kde může být vice serverů pod jedním HIVE.
  Na veřejných serverech se postava nesdílí mezi 1st person a 1st/3rd person servery.
05# JAK SE PŘIPOJÍM NA 1ST/3RD PERSON NEBO 1ST PERSON SERVER?
 • V hlavním menu hry je záložka „Změnit server“. Zde si vyfiltrujte požadované nastavení serveru. Můzete v checkboxu zatrhnout ze chcete servery pouze s nastavením 3rd person, nebo kliknete ještě jednou a objeví se červený křížek, čímž zvolíte opačnou volbu, tedy pouze servery z prvního pohledu
06# NEZOBRAZUJÍ SE SERVERY VE VYHLEDÁVAČI, NEBO JEN NĚKOLIK?
 • Zde může být více problémů a zde napíšeme nejčastější případy.
 • Obvykle každou středu dopoledne probíhá údržba serverů, případně mimo tento den může být update a servery jsou vypnuté.
 • Chyba v připojení na síť. Ověřte, že vám funguje internetové připojení, případně jestli vám firewall, nebo antivirový program neblokuje hru.
 • V systému dejte nabídku START a do vyhledávání zadejte “cmd” (bez uvozovek). Objeví se tabulka kde napíšete “netsh winsock reset” (bez uvozovek) a dáte ENTER. Pokud systém napíše, že nemáte oprávnění, spusťte CMD jako správce a zadejte příkaz znovu. Po té restartujte počítač a zapněte hru.
07# JAK JE TO S PRAVIDELNÝMI UPDATY? (STABILNÍ VĚTEV)
 • Každý týden ve středu je pravidelná, několika hodinová odstávka všech serverů z důvodu údržby. S tím je spojený i případný update nebo patch z experimentální větve na větev stabilní. Pokud proběhne update, klient služby Steam automaticky aktualizuje vaši hru na nejnovější verzi. V případě že ne, zkontrolujte nastavení klienta, nebo restartujte STEAM.
08# NELZE SE PŘIPOJIT ZA SPOLUHRÁČEM NA SERVER ZE STEJNÉ IP ADRESY?
 • Problém s připojením více klientů ze stejné IP na jeden server je většinou spojen se starším routerem a nevhodnou NAT podporou. Řešením je donutit jednoho z klientů používat nestandardní port.
 • Řešení: Spusťte Steam a zobrazte si Vaší Knihovnu > klikněte pravým tlačítkem myší na DayZ > vyberte záložku vlastnosti > zvolte „nastavit možnosti spuštění“ > do políčka napíšete „-port=25007″ (bez uvozovek)
 • Hra by poté měla fungovat normálně. Tato úprava se provádí na jednom PC ze dvou, u více PC je třeba dát na N-1 PC jiné porty např.: -port=25010 atd.
09# VYHAZUJE VÁS SERVER Z DŮVODU ŠPATNÉ AKTUALIZACE BATTLEYE (BATTLEYE „FAILED TO UPDATE KICK“)?
 • Tento problém je způsoben nesprávným oprávněním Vašich souborů.
  Řešení: Ze všeho nejdřív vypněte DayZ a ve Steamu klikněte pravým tlačítkem myši na hru DAYZ, vyberte “Properties” – “Local Files” – “Verify Integrity of game files”. Případně přepnete na Experimentální verzi hry (FAQ #03) a po chvilce zpátky.
10# HRA JE ZASEKANÁ?
 • Existuje již mnoho návodů, tipů, triků, jak kde co poladit, nastavit, upravit atd. Na každý počítačový komponent platí trochu jiný postup. Neexistuje žádný univerzální a nejlepší „fps booster“ nebo „fps fix“. Nezbývá nic jiného, než je jednotlivě vyzkoušet a nebo případně zkombinovat.
  Pokud používáte staré nastavení hry, vymažte vše z možností při spuštění (mimo port pokud mate problém popsaný v bodě #08). V adresáři /Dokumenty/DayZ/ vymažte soubor dayz.cfg a hra vám po spuštění vytvoří nový.
11# CHYBA “ERROR CREATING ENFUSION ENGINE”
 • Ověřte, zda-li vaše grafická karta podporuje DX11. V příkazovém řádku zadejte “dxdiag” (bez uvozovek). Objeví se dialogové okno, kde v záložce OBRAZOVKA musí být uvedené, že grafická karta podporuje i verzi DX 11.0. 
 • V případě, že vaše karta podporuje DX11, zkuste v adresáři /Dokumenty/DayZ/ vymazat soubor dayz.cfg a hra vám po spuštění vytvoří nový.
  Poslední možnost je aktualizace systému, zejména grafických ovladačů.
12# PO CHVILCE HRANÍ MNE HRA VYHODÍ (KICKNE)
 • Důvodem je nejčastěji, že máte steam v režimu offline a hra tak nemůže ověřit váš steam účet. Pokud ano zapněte ho do ONLINE režimu. Občas se stane že Steam blbne a není chyba u vás. Pokud nepomůže ani restart počítače, je třeba chvíli počkat, což výjimečně může trvat i hodiny.
13# STREAM HRY PŘES OBS JE ČERNÝ
 • V OBS je potřeba zapnout “Anticheat compatibility” a ve hře vypnout antialiasing.